Згадки у пресі

На Галичині відзначили ювілей газети ОУН // Час і події (01.05.2014, № 18)

З нагоди шістдесятиріччя газети ОУН «Шлях Перемоги»... на Тернопільщині організували і провели «Націоналістичні читання», приурочені ювілею часопису. У рамках військово-патріотичного табору Самооборони Майдану Тернопільщини в місті Теребовля вони стали складовою ідеологічного вишколу учасників. Читання провели дослідники національно-визвольного руху та публіцисти Святослав Липовецький і Сергій Волянюк. Часопис «Шлях Перемоги» значну увагу приділяє власне історії національно-визвольного руху, і тому було вирішено тематично поєднати у викладі доповідачів власне роль преси у становленні та розвитку визвольного руху та історію газети й ОУН зокрема.
Святослав Липовецький провів гутірку на тему: «Роль Організації Українських Націоналістів в національно-визвольній боротьбі українського народу», а складовою теми була розповідь про значення націоналістичної преси в часи національно-визвольних змагань. Сергій Волянюк розкрив тему створення та діяльності Української Повстанської Армії в темі «Генерали УПА».
У[країнська] І[нформаційна] С[лужба]
(На Галичині відзначили ювілей газети ОУН)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На конференції, присвяченій УПА, триває обговорення в секціях // Вголос (27.09.2012)

У Львівській обласній раді триває робота в секціях Міжнародної наукової конференції «Українська повстанська армія в контексті національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи» [...] Активне обговорення доповідей триває і в секції "Боротьба ОУН та УПА крізь призму мікроісторії та біографістики". Модератор секції Михайло Романюк, зокрема, зазначив: "Особливо цікавою була доповідь Сергія Волянюка з Тернополя про історію та побут окремого підрозділу – сотні "Буйні", яка діяла на Тернопільщині і заходила на територію сучасної Івано-Франківщини. Хоча бурхливих диспутів у нашій секції ще не було, але триває активне обговорення і доповнення основних доповідей. Так, зокрема, Василь Тимків доповнив інформацію про сотню "Буйні" матеріалами, які він зібрав на Івано-Франківщині. Попереду ще багато доповідей, і впевнений, всі вони будуть цікаві та ґрунтовні".
Прес-служба Львівської обласної ради
(На конференції, присвяченій УПА, триває обговорення в секціях)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У січні 2011 р. "Освіта Тернопільщини" створила мені сторіночку в інтернет-мережі: http://wiki.ippo.edu.te.ua















---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Про увічнення пам’яті рядових // День (07.02.2013)

[...] 20-й том є збірником документів про діяльність УПА в Тернопільській воєнній окрузі «Лисоня». У виданні використано матеріали Центрального державного архіву вищих органів влади, державного архіву Служби безпеки України, управління СБУ в Тернопільській області й Тернопільського державного архіву. Це зведення складається з кількох розділів, які подають повну інформацію про діяльність УПА на теренах Тернопільської області. Із представлених документів та листів можна дізнатися, якими були відносини між командирами та бійцями УПА, між вояками і жителями. Перший розділ містить накази, листівки та інші важливі документи чільного осередку, який керував національно-визвольною боротьбою загалом та осередками УПА в Тернопільській області зокрема.
«Перший розділ — про військовий штаб УПА, - розповідає упорядник зведення історик Сергій Волянюк. - У другому розділі можна ознайомитися зі звітами військового штабу й підрозділів, які подавали вищому керівництву. Ці документи використовували для внутрішнього вжитку в УПА. А в третьому розділі йдеться про окремі підрозділи Української повстанської армії» [...]
«Сергій Волянюк працював у державних архівах України і доповнив старі літописи УПА. Дуже важливо та приємно, що молоді науковці Тернополя вивчають роль національно-визвольного руху в утвердженні незалежної Української держави», — зазначив Євген Філь.
Кореспондент газети "День" - Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль
(Про увічнення пам’яті рядових)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

У Тернополі за гроші канадської діаспори видали 20-й том “Літопису УПА” // За Збручем (06.02.2013)

У Тернополі репрезентували вже 20-й том літопису про Українську повстанську армію. Видання, яке готували до друку упродовж двох років, висвітлює діяльність військової округи УПА «Лисоня».
– Збиралися документи в українських архівах. Зокрема, у київських. Це центральний державний архів вищих органів влади, галузевий державний архів Служби безпеки. Так само використано фонди і тернопільського краєзнавчого музею, і тернопільського державного архіву, – розповів один із упорядників тому Сергій Волянюк.
До видання увійшли накази, повстанські листівки і багато інших документів, які можуть зацікавити дослідників історії Української повстанської армії.
– Читачам буде цікаво ознайомитися з матеріалами, які стосуються виключно підрозділів української повстанської армії, що діяла у нас на Тернопільщині. Тобто, тут зібрані видання військового штабу воєнної округи «Лисоня», політвиховних відділів, як військового штабу, так само і підрозділів. Так само звіти з бойових дій, – додав Сергій Волянюк [...]
До слова, фінансування «Літопису УПА» здійснює українська діаспора в Канаді.
Томи чотирьох серій літопису вже можна придбати у книгарнях Тернополя та Львова.
( У Тернополі за гроші канадської діаспори видали 20-й том “Літопису УПА”)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Посеред Тернополя просто неба показали пересувну виставку про УПА // Доба (13.10.2013)

Пересувну виставку "УПА. Армія нескорених" показали в центрі Тернополя напередодні святкування Покрови 13 жовтня. 32 двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА, могли бачити перехожі поблизу пам'ятника Франку.
Презентацію провела громадська організація "Молодіжний Націоналістичний Конгрес" в рамках заходів, приурочених до дня Української повстанської армії. До кінця жовтня виставку зможуть побачити студенти тернопільських вишів у своїх навчальних закладах.
Виставка "УПА. Армія нескорених" є своєрідним пересувним музеєм, що включає 32 двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА. Оригінальні фото, більшість з яких були опублікованими вперше, та документи подають об’єктивну інформацію, представлену в яскравому та цікавому форматі, щоб відвідувачі змогли зробити власні висновки про цю сторінку історії України. Авторами експозиції «УПА. Історія нескорених» є співробітники Центру досліджень визвольного руху [...]
На презентації з відвідувачам спілкувався історик, дослідник визвольного руху на Тернопільщині, член МНК Сергій Волянюк [...]

За словами організаторів, більшість перехожих не оминали експозиції, історією УПА цікавилися люди різного віку: школярі, студенти, старші люди. Деякі з них розповідали історії з життя своїх родичів, знайомих, які мали відношення до армії нескорених.
Редакція Доби
(Посеред Тернополя просто неба показали пересувну виставку про УПА (фото); Схожий текст у газеті "Тернопіль вечірній": Виставку «УПА. Армія нескорених» презентували у Тернополі)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

У Києві презентують чергові 5 томів нової серії "Літопису УПА"// Історична правда (18.03.2013)

У Києві відбудеться презентація останніх томів (16-20) з нової серії видавництва "Літопису УПА".
Про це ІП повідомили організатори заходу.
Видавництво "Літопис УПА" заснували в 1973 році колишні вояки УПА, які в результаті Великого рейду 1947-49 рр. опинилися в Західній Європі, а опісля в Північній Америці.
Перша серія – Основна – налічує 50 томів та базується на дoкументах, що їх рейдуючі частини і спецкур’єри переправили з України на Захід.
Друга, "Нова серія" (започаткована в 1995 р.), нараховує 21 том, інші перебувають на різних стадіях підготовки. Вона охоплює документи з архівів (ЦДАГОУ, ЦДАВОУ, СБУ, обласних Західної України).
Третя серія - "Бібліотека" - (заснована у 2000 р.) видає дослідження та спогади. Для ширшого загалу та пополяризації визвольної боротьби започатковано четверту серію “Події і Люди”, в якій опубліковано 23 книги. Загалом у видавництві вийшло 106 книг [...]
20-й том "Воєнна округа УПА "Лисоня". 1943-1952. Документи і матеріали" містить документи і матеріали військового штабу та окремих підрозділів військової округи УПА "Лисоня", як також звітно-інформаційні документи структур ОУН, що висвітлюють український визвольний рух на території Тернопільщини. Упорядник книги: Сергій Волянюк [...]
Час і місце заходу: 19 березня, 18:00. Київ, вул. Лисенка, 3. (метро "Золоті Ворота"). Вхід вільний.
(У Києві презентують чергові 5 томів нової серії "Літопису УПА")

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

У Тернополі презентували книгу МНКівця ''Омелян Польовий ''Остап'' // (21.06.2013)

Член Молодіжного Націоналістичного Конгресу та ТО МНПТ "Обереги" – Сергій Волянюк став автором книги про Омеляна Польового. Презентація праці про командира ВО "Лисоня", лицаря Бронзового Хреста бойової заслуги УПА співпала з річницею від дня смерті "Остапа".
Сергій Волянюк – історик, дослідник Українського національно-визвольного руху 40-50-х рр. на території Тернопільщини. У 2012 р., готуючись до конференції у Дніпропетровську, Сергій розпочав досліджувати особистість О. Польового. Тоді він зіткнувся із проблемою неопрацьованих спогадів командира та браком потрібних матеріалів для підготовки доповіді. Оскільки об’ємних праць, які б охоплювали весь період життя і діяльності цієї людини не було (крім книги Б. Андрушківа, яка була присвячена Польовому), молодий історик вирішив виправити ситуацію та зайнятись упорядкуванням інформації.
“У своїй роботі я використовував джерела різних архівів, бібліотек. Також фото та особисті документи, спогади Омеляна Польового (що раніше тільки фрагментарно видавались в українській пресі), спогади людей, які особисто були з ним знайомі. Зокрема спілкувався з дочкою О.Польового п. Зоряною та троюрідною сестрою п. Володимирою. У книзі охоплені різні періоди життя та діяльності командира, в тому числі його перебування у виправно-трудових таборах та громадсько-політичну діяльність вже у роки незалежної України. Видання брошури планувалось на січень цього року, проте через деякі обставини та допрацювання матеріалів, вона вийшла дещо пізніше і вперше презентована 12 червня, в день смерті Польового”, - говорить Сергій Волянюк.
У розмові автор висловлює щиру подяку видавництву "Літопис УПА", яке опублікувало її в серії книг "Події і люди". А також дякує історикам, краєзнавцям, друзям та батькам за допомогу у написанні даної брошурки та моральну підтримку.
Презентацію книги "Омелян Польовий "Остап"" заплановано провести ще у Зборові. А придбати її можна в книгарнях, а також у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів.

Для довідки:
Польовий Омелян (03.01.1913, с. Ярчівці, Зборівського р-ну – 12.06.1999, м. Тернопіль) - псевдоніми - “Вихор Омелян”, “Довгуш”, “Остап”, “Очерет Данило”, “Шухай Остап”, “Якір”, “Ясь”. Провідник Зборівської повітової екзекутиви ОУН (09-11.1939). Згідно наказу ОУН проходив навчання в німецькій поліційно-розвідувальній школі в м. Закопане (суч. Польща) (до 04.1940), очолював канцелярію колишніх політичних в’язнів в Українському комітеті допомоги біженцям і полоненим (1940-1941). З метою вишколу та набуття військового досвіду направлений у “Легіон ім. Степана Бандери” (Нахтігаль) Дружин Українських Націоналістів (1941-1942). К-р куреня “Кривоніс” у Дрогобицькій обл. ОУН (05-09.1943), к-р УНС в Тернопільській обл. (10-12.1943), військовий референт Тернопільського обласного проводу ОУН (1943-1944), к-р ВО “Лисоня” (12.1943-10.1944) одночасно командував куренем (07-09.1944) та загоном УПА (09.1944). Переведений у КВШ УПА-Захід старшиною для спеціальних доручень та військовим інспектором (04.1945-1946). В УПА здобув військовий ступінь - поручник та був відзначений Бронзовим Хрестом бойової заслуги.
Прес-служба Тернопільського МНК
(У Тернополі презентували книгу МНКівця ''Омелян Польовий ''Остап'')

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Премії - кращим студентам // Студентський вісник. - 2009. - № 9 (255). - вересень. - С. 3

Наш університет відвідала розпорядниця Фонду імені Володимира Кузя Віра Маланчій. Володимир Кузь емігрував до Канади після Другої світової війни, займався бібліотечною справою, працював на книжковій фірмі. В перші роки свого перебування за кордоном довелося працювати і на фермі, на фабриці, але справжнім покликанням В. Кузя була педагогічна діяльність. Він організовував Пласт, вів секцію волейболу, ставив з дітьми театральні п’єси. За його бажанням премії обдарованій молоді вручаються за досягнення у тих галузях, що були йому найбільш близькі.
Фонд існує вже 12 років, і щороку пані Віра приїжджає в Україну, аби відзначити студентів, які досягли успіху в спорті, громадському житті та науковій діяльності [...] В нашому університеті такі премії вручаються вперше.
Нагороди від фонду отримали [...] Волянюк Сергій Борисович (історичний факультет) - за участь в національно-патріотичних заходах та громадському житті університету; [...]
Розпорядниця фонду висловила щире захоплення умовами навчання і дозвілля студентів, університет справив дуже приємне враження [...]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Мороз В. Видали спогади радиста УПА // RIA плюс. - 2015. - № 34. - 19 серпня. - С. 19


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Тернополі презентували унікальні документи ОУН, які пролежали у металевому бідоні понад 70 років // (28.06.2018)
[...]

Історичний коментар:
Кандидат історичних наук Сергій Волянюк:
– Чортківсько-Бережанська округа, яка охоплювала південні та західні частини Тернопільської області, була створена у 1945 році. Існувала вона до 1949 року та була поділена на 4 надрайонних проводи ОУН – Борщівський, Заліщицький, Чортківський та частково Бережанський. Ці частини округи робили певні звіти. Якраз саме ці документи і ввійшли до бідону. Підпільники закопали його, аби зберегти до нашого часу.
[...]
У Тернополі презентували унікальні документи ОУН, які пролежали у металевому бідоні понад 70 років

Немає коментарів:

Дописати коментар